Haber

Filistin Devlet Başkanlığı, İsrail’in Kutsal Cumartesi kutlamalarına getirdiği kısıtlamalara tepki gösterdi

Filistin Devlet Başkanlığı, İsrail’in Hristiyanlar’da Kutsal Cumartesi kutlamalarını kısıtlama yönündeki eylemlerini kabul etmediğini açıkladı.

Filistin Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “İsrail, inananların Apocalypse Kilisesi’ndeki ibadet yerlerine girişlerine ve Kutsal Cumartesi kutlamalarına katılımlarına kısıtlamalar getirdi. Kudüs kentindeki kiliselerin taleplerini kuvvetle destekliyoruz. Hıristiyan hacıların Kutsal Cumartesi törenlerine sorunsuz bir şekilde katılmalarına izin verin.”

Kudüs’teki kutsal dini mekanlara yönelik saldırıların hatırlatıldığı açıklamada, bu tehlikeli tırmanışın sonuçlarından şiddet ve kaos ortamı yaratmakta ısrar eden ve gerilimi tırmandıran İsrail işgal yetkililerinin sorumlu olduğu vurgulandı.

Cumhurbaşkanlığı, Hıristiyan hacıları Kıyamet Kilisesi’ne gitmeye ve Kutsal Cumartesi etkinliklerine özgürce ve barışçıl bir şekilde katılmaya davet etti.

Başta ABD yönetimi olmak üzere uluslararası topluma acil müdahale çağrısında bulunan açıklamada, Müslüman ve Hristiyanların eşit ibadet özgürlüğünü engelleyen İsrail’in bu suçları işlemekten alıkonulması istendi.

İsrail polisi, Kudüs’teki Kiliseler Konseyi tarafından dün yapılan yazılı açıklamada, Kutsal Cumartesi kutlamalarına katılıma makul olmayan kısıtlamalar getireceğini duyurdu.

İsa Mesih’in çarmıha gerildikten sonra dirilişi olduğuna inanılan Kutsal Cumartesi, Hristiyanların en değerli dini bayramlarından biri olarak kutlanmaktadır.

kocasinan-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu